Janur 22 – htf – elads – 19 ra
Tanulszoba
mini lovag
A lovagsg eredete s jelenkori helyzete
A lovagsg mint az eurpai feudlis trsadalom jellegzetes trsadalmi rtege a IX. szzad vgre s a X. szzad elejre alakult ki. A lovag nemesi szrmazs lovas katona volt - mindig lovas katona -, aki fegyveres szolglatait hbrurnak ajnlotta fel, s a hsgrt cserbe fldbirtokot, kivltsgokat, s nem utolssorban tetemes pnzsszegeket is kapott.
A lovagsg megjelense eltt a keresztnysg eltlte a hbort: "Aki kardot rnt, kard ltal vsz" - hirdettk. Az igazsgos hbor elmlett Szent goston dolgozta ki. Kialakult a jogos harc elmleti indoklsa: a harcos Krisztus katonjaknt (athleta Christi, miles Christi) kzd a hit vdelmben. A teljessg ignye nlkl Szent Gellrtet, Szent Gyrgyt, Szent Istvnt emlthetem meg a magyar lovagrendek hres tagjai kzl.
Teht a lovagnak elssorban a hit vdelme a feladata, majd a jelenkorban is hasznlatos „erklcs” vdelmezjv is ellp, de ez mr fleg a vilgi lovagsg krben jellemz. Jelen korunkban az egyhzi lovagrendek letben a hit a keresztny katolikus hitet jelenti elssorban, br napjainkban nem kizr tnyez a ms valls emberek felvtele a katolikus lovagrend tagjai kz.
Az egyhz a hadviselst beptette a tanai kz. A XI. szzadra a francia trsadalmon bell vilgosan kirajzoldik a munka szerinti hrmas tagozds. A legalacsonyabb rendbeliek dolgoznak, a papok imdkoztak, a kivltsgos rend, az uralkod osztly tagjai pedig vdelmezik ket. A korbbi klnbsg a nemesek (nobiles) s a lovagok (milites) kztt egyre inkbb megsznt s a kt kategria eggy vlt. Ez a vltozs fontos volt a lovagok szempontjbl, mert vgleg elhatroltk magukat a dolgoz, adz, nem nemes tmegektl.
Az egyhz igyekezett megfkezni az erszakot. A harcokra vonatkozan szigor szablyokat lltott fl. Ezek a szablyok napjainkig lteznek, sok lovagrend egyes rszeket beptett a ma is hasznlatos lovagrendi szablyzatba. Br ezek a szablyok a jelenkorban nem a harc s hbor, hanem a hit nemes rzse, a felebarti szeretet s a gyengk, rvk, az elhagyatottak s rszorulk megsegtsnek a „harc”-beli feladatv vltak.
A szablyok megszabtk, hogy hol s mikor szabad harcot vvni, tovbb azt is, kiket kell bkn hagyni a harcokban. Ez volt a "trenga Dei" intzmny. A XI. szzad msodik feltl az egyhz egy j kzs cl rdekben kvnta mozgstani a lovagokat a Szentfld visszaszerzsre. A lovagsg intzmnye erklcsi elismersben rszeslt. Kzjk tartozni a legnagyobb dicssgnek szmtott, kvnatos cl lett az arisztokrcia fiainak krben is.
A lovagok a trsadalom legklnbzbb rtegeibl kerlhettek ki. Birtokot, cmet s rangot lehetett rklni, de lovagsgot nem. Csak avats rvn vlhatott valakibl lovag. A lovagg ts ltalban felemelkedst jelentett, br ahhoz, hogy valaki a lovagi felszerelst meg tudja venni, jelents vagyonra volt szksg. Ezt a vagyont ltalban a hbrr teremtette el.
A lovagsg, a lovagrend jelenkori letben is fontos momentum a lovagi avats. Mg a kzpkorban a kirly avatott, a jelenkori vilgi s egyhzi lovagrendek avatst az arra hivatott szemly vgezheti. A „Szent Gellrt” lovagrendben, a mindenkori lovagot a pspk, a rmai katolikus egyhz fpsztora vgzi, mindig a Szent Gellrt napjn, vagyis szeptember 24-n.
Az avatand lovag plds lettel, hittel s komoly ajnllevllel kerl avatsra. A Szent Gellrt Lovagrendben a jelltbl nem vlik azonnal lovag, elszr novicitus, illetve novcia lesz, majd ha kirdemelte, akkor lovagg vagy hlgyek esetben dmkk avatjk. Hlgyeket soha nem avatnak lovagg, a hivatalos ceremnia keretn bell karddal nem tik lovagg, ez az rdem mindig is a frfiak kivltsga volt s lesz.
Visszatrve a kzpkor lovagsghoz: hamarosan kialakult a lovagg avatst megelz lovagkpzs. A nemesi csaldok gyermekei 6 - 7 ves korukban kezdtk el az aprdkodst, a lovagi szolglat legalacsonyabb fokt, rendszerint egy fri udvarban. Az udvar rnjt szolglta, engedelmessget, illemet tanult, s vendgeinek flszolglhatott, bort tlthetett a poharakba.
A korhoz mrt lovagi kszsgeket is megszerezhette, mint a lovagls, szs, nyilazs, nekls s megtanult hros hangszeren jtszani. A szellemi nevelst is ebben a korban kaptk meg, amit a hit tteleire s a rgi idk hseinek vitz tettei s kalandjai elmeslsre alapoztak. Ezek a mesk hsi nek s trubadrok formjban rdtak. Ilyenek voltak pldul Nagy Sndor vilgraszl hstettei, a romantikus mezbe ltztetett trjai hbor, a Mindentud Merlin, a titokzatos s bvs erej Gral, melyben a fnix megifjodik s halhatatlann lesz, valamint Artr kirly lovagjainak trtnetei.
Persze a legfbb tants mindig is az egyhz ltal adott keresztnyi hit s cselekedet nemes gyakorlsa volt. A hbor nemes viselete, a gyengk s rvk vdelmezse, az elhagyottak prtfogsa is a nemesi lovagok ernynek a bvtshez vezetett. Ezek a mvek nemzeti nyelven rdtak. A lovagoknak nem kellett rni, olvasni tudniuk.
Az idegen nyelv tudsa, legfkppen a francia nyelv, nlklzhetetlen volt szmukra a trsasgi letben, a blokon. Egy rhlggyel csak franciul trsaloghattak. A szellemi mveltsg mellett azonban megjelent a testi edzettsg fontossga, ami klnsen meghatroz volt, ugyanis az kori grgk ta az ers fizikum fontossga elvesztette a nevelsben betlttt szerept.
Mikor az aprd elrte a 14. letvt, fegyverhordoz aprd lehetett belle. Elszr az r pajzshordozja, vgl fegyverhordozja lett. Elksrhette urt a csatba, vezette harci lovt s fegyvereit, a harc alatt pedig a poggyszt rizte. A legfbb gondja a lovagi felszerelsre val pnz megszerzse volt. Ebben az letkorban sajttotta el a fegyverforgats nemeit, a lovagi torna szablyait. Megszerezte a vadszathoz szksges kszsgeket is. Napjait a lovagok kztt tlttte, gy tlk kapta az erklcsi nevelst.
Megtanulta a szigoran vett lovagi becsletet, ami a kvetkezket tartalmazta: 1. A keresztny egyhz vdelme, akr az lete rn is. 2. A fejedelem, illetve a hbrr irnti tretlen hsg minden krlmnyek kztt. 3. A gyengk s elesettek vdelme. 4. Az adott sz szentsge. A fegyverhordoz aprd 20 - 21 ves korra mr birtokban volt a ht lovagi kszsgnek, melyek a kvetkezk: lovagls, szs, nyilazs, vvs, vadszat, sakkozs s nekls.
A felkszlt ifjt 20 - 21 ves korban lovagg avattk. Az avats eleinte egyszeren trtnt, eredetileg a fegyverek, tadst jelentette, elssorban a kardt, ksbb ehhez jrult a pncl s a sarkanty, mg ksbb a vll- s a nyakrints. A lnyeg a kard s a kardszj tadsa, a kard felvezse volt. A lovag ezutn felugrott a lovra, nhny lpst tett, majd klnbz irnyokba sjtott a kardjval s be is fejezdtt az avats.
Ksbb erre a katonai rtusra plt r az egyhzi ceremnia. A teljes szertarts a jellt gynsval kezddtt, gy megtisztult lelkileg, majd a frdben testileg is. Az jszakt a kpolnban imdkozssal, virrasztssal tlttte, fegyverei ez id alatt az oltron voltak. Az avats napjn, a szentmisn megldozott, majd a templom eltti trre vonult. Itt kerlt sor a fegyverek tadsra, a kard felktsre. Ezutn a lovagi esk kvetkezett. Az avatst rendszerint nagy lakomval nnepeltk.
A lovagg tst kezdetben a patronl lovag vgezte el, ksbb kirlyi kivltsg lett. A vllra ts azt is jelenthette, hogy ez az utols ts, amit a lovag megtorlatlanul eltr. A lovagi fogadalommal a jelltnek az elkvetkezendkben a lovagsg szablyai szerint kell lnie, amik a kvetkezk voltak: hallgasson naponta jmbor elmlyedssel mist, kockztassa lett merszen a katolikus hitrt, szabadtsa meg a szentegyhzat minden zaklatjtl, vdje szorongattatsukban az zvegyeket, rvkat, kerlje az igazsgtalan hborkat, tagadja meg a tisztessgtelen szolglatot, prbajozzon minden rtatlan megszabadtsrt, a lovagi tornkat csak a hadigyakorlat kedvrt keresse, tisztelettel engedelmeskedjen uralkodjnak, hbrurnak.
Srtetlenl meg kell riznie az llamot, Isten s az emberek szemben kifogstalanul kell lnie a fldn. Ha a lovag megszegte az elrt szablyokat, valamilyen fben jr bnt kvetett el, akkor megfosztottk lovagi rangjtl. Az eljrsnak ekkor is szertartsos jellege volt. A bns fegyvereit, kardjt, pajzst, sisakjt sszetrtk, majd sarkantyit levgtk.
A lovagkor ernye a testi nevels volt. Egy lovagnak ersnek, harcedzettnek kellett lennie. A hadigyakorlat megszerzsre j alkalom volt a lovagi tornkon. Idvel a rendezs feltteleit rott szablyokba foglaltk. A lovagi tornt az uralkod vagy valamely fr vrnak udvarn tartottk. Az sszecsapsok rendszerint a kzpkor nnepeinek fnyt emeltk.
A lovagok prosan vagy csapatosan harcolhattak. Akadt olyan torna is, ahol nem egymsra tmadtak, hanem klnbz gyessgi feladatokat oldottak meg. Lndzsval bbura tmadtak, lval rohamozva lecsaptk a fejt. A torna clja nem a vronts volt, ezrt ha egymssal harcoltak, kln erre a clra ksztett tompa vg fegyvereket hasznltak.
A nnevelsben is sajtos volt a lovagsg szerepe. A fiatal lnyokat a vallsossg s a jmborsg mellett a vilgias letre is neveltk. Tanultak etikettet, fknt azt, hogyan kell viselkedni a blokon, valamint a francia trsalgsi nyelvet. A nknek rteni kellett a gazdasg irnytshoz is. Ez fontos volt, mert ha az r hborba indult, s nha a keresztes hbork ideje alatt vekig is tvol maradt, akkor a vr rnjnek kellett irnytani a vrat s vele a gazdasgot is.
A lenygyermekek nevelst nevelasszony ltta el. rtenik kellett a betegpolshoz is, ugyanis a kzpkori vrakban ltalban nem volt orvos s egy esetleges hbor vagy ostrom idejn a nknek kellett elltni a srlteket. Az dolguk volt a ruhakszts is.
A lovagsg trtnett hrom nagy korszakra oszthatjuk: kialakulsa s megersdse a IX - XI. szzadban; a keresztes hadjratok idejn, a XII - XIII. szzadban volt a virgkora, de mr a XIII. szzad msodik felben meg is kezddtt a hanyatls. A XV. szzadra ez a folyamat be is fejezdtt.
A lovagsg intzmnye, letmdja, rtkei csak lassan s jelents ksssel jttek ltre Magyarorszgon. Ennek egyszer oka volt. A j pncl drga volt, klfldrl - Nmbergbl vagy Milnbl - kellett hozatni, s az ezzel felfegyverkezett harcosok szzai sem tudtk volna a hagyomnyos magyar knnylovassgot megszntetni, jelentsgt kisebbteni.
Az udvari lovagsg csak Kroly Rbert (1308 - 1342) idejn jtt ltre. A tartomnyfk leverse utn j nemesi rteget hozott ltre. Birtokokat s cmeket adomnyozott. Ltrehozta a Szent Gyrgy Lovagrendet. A XIV. szzadban jelennek meg a lovagi kultra magas sznvonal jelents szm mvszeti alkotsai. Az 1330-as vekben kszlt a miniatrkkal dsztett Anjou - legendrium, az 1370-es vekben pedig a Kpes Krnika, amelynek 147 kisfestmnye a XIV. szzadi magyar lovagvilg rtkes brzolst adja. Zsigmond idejre tehet a magyar lovagi mvszet felzrkzsa az eurpai sznvonalhoz.
Lovagrendet brki alapthat, kivve az egyhzi lovagrendeket, melyeknek engedly s nagyon komoly elbrls szksgeltetik. Megemltek pr lovagrendet, amelyek napjainkban is mkdnek Magyarorszgon, s mltn kpviselik az erklcs, a hit s szeretet eszmit. A teljessg mellzse nlkl megemltem a kvetkezket: Szent Sr Lovagrend, Mltai Lovagrend, Templomos lovagrend, Szent Gyrgy Lovagrend, Szent Lzr Lovagrend, Szent Lszl Lovagrend, Szent Istvn s nem utolssorban Szent Gellrt Lovagrend.
Napjainkban is nagy szksg van lovagrendekre, lovagokra, hogy munkjukkal hozzjruljanak haznk s nemzetnk erklcsi megjulsrt, a hit vdelmrt, a felebarti szeretet gyakorlsrt, magyarsgtudatunk s a szrvnyban l magyarok sszekapcsolsrt. A lovagrendek ereje napjainkban korltozott, nem harcolunk fegyverrel, inkbb a szeretet s segtsg tovbbadsval prblunk segteni, ahol lehet. Brki lehet lovag, aki e nemes feladata jelentkezik, s itt hadd idzek a Biblibl szavaim altmasztsra: „Az arats sok, a munks kevs”. |