Ez a weblap a gyalogl.chat LOVAGTEREM szoba honlapja. dvzlnk itt.
A szoba 2005. jlius 10-n alakult egy barti trsasgbl. Clkitzsnk a lovagias viselkeds meghonostsa, eldurvul vilgunkban. A nk, a gyengbbek vdelmezse, a becsletes, nylt s szinte hangvtel megteremtse. A chat egy furcsa vilg: arctalan emberek, nagyobb btorsggal s nbizalommal lpnek ki - nha teljesen bezrkzott - bels vilgukbl, s teremtik meg a kapcsolatot msokkal. Sokuknak ez az egyetlen kapcsolata a klvilggal, s sajnos msok vissza is lnek ezzel.
Gondoljunk arra - a monitor msik oldaln is - rz, szeretetre vgy, kedves, ember lhet! Ne legynk agresszvek, bntak, s gorombk, de ezt vrjuk el a tloldalrl is! Szrakozni s beszlgetni megynk fel a chat-re:)
dvzlettel: kobor lovag
/2005. szeptember 10./
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Trtnelmi httr
Az a kp, melyet krniksai ltal a lovagsg hagyott magrl az utkorra, ma is vonz. A lovag "lovagias", vdi az asszonyokat s az rvkat, a harcban rettenthetetlen, hitben jmbor, gyzelmben nemes lelk. Lovagnak lenni a feudlis korszak egyik nagy kivltsga volt. A bonyolult s nneplyes avatsi szertartsoknak mg a kirlyi hercegek s a furak is alvetettk magukat. m ha jobban elmlyednk a "sttnek " mondott kzpkor rgen letnt szzadaiba, nemcsak eszmnykpeket, st elssorban nem is ilyeneket tallunk a "nemes" lovagokrl. A korabeli forrsok ellentmondsos kpet festenek rluk. Btorsg, hsg, nagylelksg, ntisztelet, ugyanakkor stt ruls, kegyetlensg, nagykpsg, valamint butasg s mveletlensg egyarnt jellemezte a feudalizmus katonai pillrt, a nehzfegyverzet lovagot.
A lovagsg kialakulsa egy trtnelmi, trsadalmi talakuls, a feudlis trsadalom kialakulsnak termszetes velejrja volt. A nagy Frank birodalom szthullsa utn, a teljesen nllsodott urak egyms ellen harcoltak, sanyargattk a falvak s a pusztulsra tlt vrosok vdtelen npt. Egsz Eurpt bels viszlyok sjtottk. A bels bajokat kls tmadsok tetztk: dlrl a szaracnoknak nevezett arabok, szakrl a normannok, a Duna vlgybl a magyarok portyi sprtek vgig Eurpn, s tettk szinte kiltstalann az emberek lett. Az uralkodk s hadaik ttlenl szemlltk a bels bajokat s a kls tmadsokat. Az eurpai trsadalmak bels erforrsai azonban megbirkztak a fenyeget kihvssal, s vdekezsl ltrehoztk a feudlis trsadalmi rendet, s ennek legjellemzbb katonatpust, a lovagot.
Az egsz folyamat szernyen s szinte nmagtl indult meg. Adva volt egy vrral, vagy vrakkal s birtokokkal rendelkez fr, aki rszben erszakkal, rszben rbeszlssel uralma al vonta a krnyk parasztjait s kisebb birtokosait. Szerzdst ktttek egymssal, melynek rtelmben szolglataikat s birtokaikat felajnlottk a nagybirtokosnak, aki cserbe vdelmet s anyagi ellenszolgltatsokat nyjtott "embereinek". A feudlis r gy hbreseiv tette az els lovagokat is, akik hbrbirtokknt megtarthattk fldjket, esetleg jabb birtokot is kaptak "uruktl", amit annak engedlyvel utdaikra hagyomnyozhattk. Mindezrt klnfle szolgltatsokkal tartoztak a hbrrnak: gazdasgi feladatokat lttak el birtokn, udvarban klnfle tisztsgeket - lovszmester, asztalnok, pohrnok stb. - viseltek, m mindenekeltt katonskodtak. Katonskodni viszont csak az tudott, aki kell gyakorlattal brt a hadi mestersgben, msrszt fel tudta magt fegyverezni. A sodronyingbl s nadrgbl, sisakbl, kerek vagy hosszks pajzsbl, az egyenes kardbl, lndzsbl, buzognybl, csatabrdbl ll fegyverzetet azonban csak az viselhette, aki meg tudta fizetni, vagy aki ezt megkapta a hbrrtl. Ha a lovakat is figyelembe vesszk, bizony tetemes summt kellett annak kifizetnie, aki mindezeket meg akarta vsrolni: a 9. szzadban a teljes fegyverzet negyven tehn rba kerlt, teht egy egsz falu rval volt egyenrtk.
Ilyen fegyverzet birtokban szzadokon t a nehzlovas vlt Eurpa hadszntereinek urv. Megszletett teht a "lovag", akitl tvol ll mg mindama nemes eszmny, amellyel a ksbbi szzadok klti, krnikusai s a romantika szzadnak szpri felruhztk. Pusztn kemnykl, durva katona , nincs mg osztlytudata, csupn annyit tud, hogy fegyvere lvn ersebb a jobbgynl, avagy a kalmrnl, s egyszerbb kifosztani ezeket, mint dolgozni. Legtbbre lovt s kardjt becsli, a szp nem tisztelete, mely finomabb lelklet utdaikat thatotta, teljesen hinyzik belle. A lovagok tbbsge mg csak nem is elkel nemesi szrmazs. Puszta ltk nem is oldotta meg a problmkat. Az uralkodi hatalom vltozatlanul gyenge maradt, gy a furak zavartalanul vvtk hborikat, megzavartk a vrosok fejldst, az ipar s a kereskedelem kibontakozst.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
El Greco: Ismeretlen lovag
@ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @ @
A templomos lovagok rejtlye
A Keleti-erd
Az els templomosok a titokzatos Keleti-erdben ltek. Az erdben s az erd krl a cisztercita majorokat leszmtva az sszes pletet a templomosok birtokoltk. Az pletek sszefgg lncot alkotnak az erd krl. Csak az juthatott t rajta aki a templomosokhoz, vagy a cisztercitkhoz tartozott, az fldjkn t vezetett csak t.
A Keleti-erdtl nem messze van Payns, Hugues de Payns, annak az Hugues de Champagne-nak grfi szkhelye, akinek trtnete szorosan sszefondik a templomos rend alaptsval, az, aki elhagyta grfi birtokt, hogy csatlakozzon az els lovagokhoz. s itt van Clairvaux, a cisztercita aptsg, melynek aptja a templomos rend reguljt megfogalmaz Szent Bernt volt. A regult a Trayes-i zsinaton fogalmazta meg.
Valjban ezen a vidken, a Szajna s az Aube kztti terleten szletett az a titokzatos, hatalmas, ggs templomos rend, amelyrl Michelet azt mondta, hogy buksa a nyugati civilizci legnagyobb kataklizmja.
Felmerl a krds, hogy vlhatott a clairvauxi aptsg brtnn s rabokat senyveszt tmlcc? Hogy lehet, hogy az egykori templomosok utn nhny rom maradt s a Szent Hubert hdnl tallhat templomk rajta a templomosok jelmondatval: "Non nobis, domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam." Nem mirtnk, Uram, nem mirtnk, hanem a Te nevednek dicssgre.
A vrfalak mr a XV. Szzadban romokban hevertek; a lovagok kpolnjnak nyoma sem maradt. A rombols teht szisztematikus s szndkos volt. El akartk tntetni a nyomokat vagy kerestek valamit? A templomosokhoz ktd legfontosabb szemlyek:
Hugues de Payns, a templomosok rendjnek hivatalos alaptja s els nagymestere, Payns-ban szletett felteheten 1080 krl. A Champagne-csald tisztje volt, korntsem a legkisebb rangak kzl val, mert alrst a trayes-i grfsg kt fontos iratn is megtallhatjuk. Az egyiken (1100. Oktber 21.) Hugo de Painz, a msikon Hugo de Paenciis nven szerepel.
gy tudjuk, rszt vett az els keresztes hborban, s ekkor mg a blois-i s champagne-i grf seregben szolglt. Felteheten szemlyes ismeretsgben llt Godefroy de Bouillonnal, kt testvrvel s unokatestvrvel Baudouin du Bourg-ral, Edessza grfjval, aki II. Balduin nven Jeruzslem kirlya lett. S ez nem mellkes, hiszen Hugues de Payns lete vgig lvezte a kirly tmogatst s jindulatt. 1104-ben vagy 1105-ben Hugues de Champagne ksretben visszatrt Keletre.
Tudjuk, hogy megnslt s szletett egy fia: Thibaut de Pahans, aki ksbb, 1139-ben a sainte-colomb-de-sens-i cisztercita aptsg aptja lesz... St arrl is tudunk, hogy e fi meglehetsen knos helyzetbe kerl, amirt elzlogostott egy drgakvekkel kestett koront s egy aranykeresztet (mely Szent Eligius kezt dicsrte, s az aptsg tulajdona volt), hogy csatlakozhasson a msodik keresztes hadjrathoz.
1118-ban (Vacandard szerint 1119-ben) kilenc "istenfl" lovag Hugues de Payns vezetsvel megjelenik az pp akkoriban trnra kerlt II. Balduin jeruzslemi kirly eltt, azzal a krssel folyamodva felsghez, hogy biztostsk a Jaffbl Jeruzslembe vezet zarndokt vdelmt.
A kirly beleegyezik a krsbe, s palotjnak azt a rszt engedi t nekik szllshelyl, melynek helyn valaha Salamon temploma llt. A Szent Sr kanonokjai szintn tadnak egy parcellt a templom helyn lv birtokukbl. Vgl aztn a jeruzslemi ptrirka, az amiens-i Gormond de Piquigny kezbe leteszik a szegnysg, szzessg s engedelmessg hrmas fogadalmt... s mivel Salamon egykori templomnak helyn laknak, a "Templom lovagjai"-nak nevezik ket.
gy kezddik a templomosok trtnete - a hivatalos vltozat szerint - s gy folytatdik: mivel nagyon szegnyek voltak, sok-sok adomnyban rszesltek, meggazdagodtak, s a rend tagjainak szma egyre ntt. A hivatalos trtnet egyltaln nem szl arrl, hogy e kilenc lovag kztt ott volt Andr de Montbard, Szent Bernt nagybtyja, s arrl sem, hogy 1125-ben egy j lovag csatlakozott hozzjuk: Hug, Champagne grfja