A templomos rend
A regulbl vilgosan kiderl, hogy a templomos rend tvllalja magra azokat a vilgi feladatokat, melyeket eddig a kolostorok lttak el. Mikzben a templomosok regulja lehetv tette, hogy a rend fldekkel s hzakkal rendelkezzen, valamint emberekkel, akik a fldet megmvelik, Szent Bernt sajt rendjnek megtiltotta, hogy ezen tl fldeket, hzakat, embereket fogadjon el. A bencs aptsgok fokozatosan t is engedik fldterleteiket a templomosoknak s e folyamat csak a templomos rend lerombolsval r vget.
A vilgi hatalommal szemben mr eddig is az egyhzi privilgiumok vdtk ket, a ppa azonban kln privilgiumokat biztost szmukra a vilgi papsggal szemben, s ez ltal gyakorlatilag minden gymkodstl megszabadtja ket.
A szerzeteseknek t kellett esnik egy beavatsi szertartson, melynek pontos idejt nem hatroztk meg, hanem a mesterek beltsra bztk.
Katonk csak azok lehettek a rendben, akik nemesek volta, j csaldbl s trvnyes hzassgbl szlettek. Nem tettek fogadalmat, de beiktatsukkor gretet tettek, hogy engedelmeskedni fognak, lemondanak szemlyes javaikrl, tiszteletben tartjk a hz szoksait s szablyait s rzik a Szentfldet.
A szerzetesek s a vilgi lovagok ltzke egyforma volt, aki nem ismerte ket semmilyen klnbsget nem ltott kzttk. A lovagokon kvl a templomosoknak volt egy msik katonai szervezete is, amely azokbl a szemlyekbl llt, akik a rendben szolgltak ugyan de nem voltak nemesek, akrcsak a lovagok k is lovon harcoltak s fegyvereik is hasonlak.
A templomosok regulja a lovagoknak fehr a katonknak barna kpenyt r el. 1141-ben a ppa adomnyozza nekik a vrs keresztet, melyet a bal vllukon viselnek.
Arrl, hogy milyen lehetett ez a kereszt, a mai napig folynak vitk, ezrt mig nincs egysges llspont e tren. A templomosok keresztje, mely a nagymesterek fegyverein s a pecsteken lthat a kelta keresztre vezethet vissza. Grbe vonalakbl pl fel s a portugl nylt tengeri flotta vitorlin lthathoz hasonl. Itt egy jabb bizonytk a rend kelta jellegt illeten.
A templomosoknak valsznleg lng alak keresztjeik is voltak, az ilyen kereszten a szrak vgei sztfoszlanak, s olyanok akr a ketthasadt lng. A tzet s a rubint sszekapcsol allegria egyrtelmen alkmiai jelleg - a templomosok pedig egszen biztosan foglalkoztak alkmival. Elkpzelhet, hogy a kereszteknek a renden bell megklnbztet szerepk volt.
A rend vezetje a nagymester. Korltlan hatalommal rendelkezik, botot s vesszt tartva a kezben brzoljk. A botot a karddal, a vesszt az ostorral szoktk azonostani. A botot abakusznak nevezik, ngyszgletes peremben vgzdik, s egy gmb koronzza. E botnak szimbolikus jelentse van: mrtket jelent s ron l botjt jelkpezi. Azt jelenti, hogy a nagymester az ptszek mestere. A vessz taln az ostornak felel meg. A beavatott fra is abakuszt s ostort tartott a kezben. E jelvnyek hasonlsga, st szinte tkletes egyezse mrcsak azrt is klns, mert a templomosok nem ismertk Egyiptomot. A nagymesternek valban szinte frai hatalma van a rend s a templomosok felett, s nem kizrt, hogy e hatalom spiritulis termszet. A templomosok nha "Isten kpviseljnek" vagy a "ppa els helyettesnek" neveztk, s a rendben ppai kivltsgokkal rendelkezett. A nagymester a rend ltalnos aptja, aki zsinati vlaszts sorn kerl hivatalba. szervezi meg a hadsereget, rszt vesz a kirly haditancsn, s a harcban vezeti csapatt. Katonai vezetknt tejhatalma van. Szerzetesknt azonban kteles betartani a regult s al van rendelve a ppnak, aptknt - teht hivatalnokknt - a kptalannak. Rendelkezhet teht az emberekkel, a rend vagyona vagy "politikja" fltt azonban nincs hatalma.
A nagymesternek, mint katonai vezetnek vezrkara is van. Ennek els embere a vrnagy, utna kvetkezik a tbornagy, aki a fegyverekrt s a lovakrt felel. Ngy lova s egy rendkvl rtkes harci mnje van, melyet turcomannak neveztek.
Hznpt kt magas rang lovag, egy kpln, egy hrom lval rendelkez klerikus, egy "katona", egy szaracn tolmcs s szolgk alkotjk. A szolgk kz tartozik egy "turcople" (bennszltt szolga), egy patkolkovcs, egy szakcs s kt istllfi, akik a turkomnt gondozzk.
Nla van a rend lobogja, a Baussant-nak, vagy Baussantnak nevezett fekete-fehr zszl. A csatban ez olyasfle szerepet jtszik, mint a tbornagyi zszl, tborozskor pedig a nagymester stra felett lobog. A Baussant mindenek eltt hadi lobog, csatban a kapitny helyt jelzi.
A kptalan vlasztja meg a nagymestert.
A Szentfldn l elljrkbl s a palesztinai komturokbl llt a Tancs, s valsznleg csak tancsadi joggal rendelkezett. A nagymestert tvollte esetn a legmagasabb rang elljr helyettestette, felruhzva felettese minden mltsgval s kivltsgval.
A Szentfld tbbi elljrjt kineveztk. A katonai rendfokozattal rendelkez lovagoknak 3 lovuk volt, kztk egy harci mn s egy istllmesterk, aki nkntesknt vagy fizetsgrt szolglt. Az nknteseket szigoran tilos volt megtni.
Az pletekben a lovagok kln cellkban hltak - egy matracuk, egy prnjuk, egy lepedjk s egy takarjuk volt. Hadjrat idejn storban aludtak.
A lovagok utn kvetkeztek a katonk. k is lhton harcoltak, egy lovat s egy szolgt tarthattak. Hlteremben aludtak, a lovagokhoz hasonl fekhelyen. Hadjratban nem volt sem, struk sem stjk, szabad g alatt aludtak s egy tlbl ettek.
A sereghez tartozott mg egy szakcs, egy patkolkovcs s segdje. A zszlviv fogadta fel s irnytotta az istllmestereket egy hadizszl segtsgvel. Valamennyien szerzetesek s katonk voltak - 2 lovat s egy fegyverszolgt tarthattak.
A hadsereghez tartoztak mg a "Turcople"-nak nevezett segdcsapatok - jellegzetesen szentfldi seregrl van sz, melyet ott helyben toboroztak s tbbnyire rmnyekbl llt. Vezetjk a "Turcoplier" kzvetlenl a nagymesternek s a tbornagynak volt alrendelve.
|